Day Family Genealogy
Home
Search
Login
Find
Surnames
First Names
Search People
Search Families
Search Site
Places
Dates
Calendar
Cemeteries
Bookmarks
Media
Photos
Documents
Headstones
Histories
Recordings
Videos
Albums
All Media
Info
What's New
Most Wanted
Reports
Statistics
Trees
Branches
Notes
Sources
Repositories
DNA Tests
Contact Us
Search
|
Advanced Search
|
Search Families
|
Search Site
First Name:
Last Name:
ID:
Print
Bookmark
You are currently anonymous
Log In
John Pantry Goodwin
1719 - 1801 (~ 81 years)
Individual
Ancestors
Descendants
Relationship
Timeline
Family
Suggest
Generations:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Standard
|
Compact
|
Vertical
|
Text
|
Register
|
PDF
Drag or scroll to see more of the chart.
Manning Goodwin
-1853
Manning Goodwin
D:
May 1850-SEP 1853
Urial Goodwin
1796-1882
Urial Goodwin
B:
5 Nov 1796
Sangerfield, Oneida County, NY
D:
30 Nov 1882
Saybrook, Ashtabula County, OH
Laura Loveland
1805-
Laura Loveland
B:
6 May 1805
Pompey, Onondaga County, NY
M:
2 Sep 1827
Charlotte Goodwin
1798-1851
Charlotte Goodwin
B:
1 Sep 1798
Sangerfield, Oneida County, NY
D:
6 Aug 1851
Paris, Oneida County, NY
Mr. Templeton
John Gray
1798-1830
John Gray
B:
15 Apr 1798
Paris, Oneida County, NY
M:
2 Mar 1823
Oneida County, NY
D:
14 Sep 1830
Paris, Oneida County, NY
Miranda Goodwin
1800-1880
Miranda Goodwin
B:
4 Dec 1800
Sangerfield, Oneida County, NY
D:
24 Jan 1880
Janesville, Rock County, WI
Harris Peleg Langworthy
1794-1866
Harris Peleg Langworthy
B:
16 Jun 1794
Hopkinton, Washington County, RI
M:
4 Feb 1822
New York state
D:
21 Mar 1866
Janesville, Rock County, WI
Chloe Goodwin
1802-1882
Chloe Goodwin
B:
31 Dec 1802
Sangerfield, Oneida County, NY
D:
24 Oct 1882
Saybrook, Ashtabula County, OH
Julius Jeffers
1802-1863
Julius Jeffers
B:
1 May 1802
Sangerfield, Oneida County, NY
M:
11 Jul 1824
D:
14 Feb 1863
Saybrook, Ashtabula County, OH
Sabrina Goodwin
1804-1887
Sabrina Goodwin
B:
Dec 1804
Sangerfield, Oneida County, NY
D:
10 Jun 1887
John Goodwin
Abt 1806-1827
John Goodwin
B:
Abt 1806
D:
Nov 1827
James Goodwin
1808-
James Goodwin
B:
20 Dec 1808
Sangerfield, Oneida County, NY
Mary Maria Wightman
1823-
Mary Maria Wightman
B:
15 Jul 1823
Westport, Essex County, NY
M:
12 Dec 1844
Matilda Goodwin
Abt 1814-1835
Matilda Goodwin
B:
Abt 1814
D:
5 Sep 1835
James Goodwin
1770-1853
James Goodwin
B:
4 Sep 1770
New Hartford, Litchfield County, CT
D:
27 Sep 1853
Bridgewater, Oneida County, NY
Chloe Handerson
1775-1841
Chloe Handerson
B:
2 Mar 1775
New Hartford, Litchfield County, CT
M:
Abt 1795
D:
31 Mar 1841
Connecticut
Elijah Goodwin
1811-
Elijah Goodwin
B:
29 Mar 1811
Pennsylvania
D:
Lapeer, Lapeer County, MI
Jemima Hall
1813-
Jemima Hall
B:
14 Mar 1813
Pennsylvania
M:
Newark, Licking County, OH
D:
Lapeer, Lapeer County, MI
George Goodwin
Abt 1788-Bef 1823
George Goodwin
B:
Abt 1788
Sharon, Litchfield County, CT
D:
Bef Jul 1823
Pike Township, Coshocton County, OH
Mary Seward
Abt 1789-
Mary Seward
B:
Abt 1789
Huntington, Luzerne County, PA
Charles Goodwin
Abt 1790-
Charles Goodwin
B:
Abt 1790
Sharon, Litchfield County, CT
Richard Goodwin
Abt 1791-Aft 1821
Richard Goodwin
B:
Abt 1791
Sharon, Litchfield County, CT
D:
Aft 1821
Cynthia Goodwin
Abt 1792-
Cynthia Goodwin
B:
Abt 1792
Huntington, Luzerne County, PA
Bull
Bull
M:
Abt 1813
Huntington, Luzerne County, PA
Aurelia Goodwin
Abt 1794-Aft 1813
Aurelia Goodwin
B:
Abt 1794
Huntington, Luzerne County, PA
D:
Aft Jul 1813
Obedience Goodwin
Abt 1795-
Obedience Goodwin
B:
Abt 1795
Huntington, Luzerne County, PA
Elizabeth Fritz
Abt 1828-
Elizabeth Fritz
B:
Abt 1828
Cambria, Luzerne County, PA
Morilla Fritz
Abt 1830-
Morilla Fritz
B:
Abt 1830
Cambria, Luzerne County, PA
Thomas Gibbons
Parthena Fritz
Abt 1832-
Parthena Fritz
B:
Abt 1832
Cambria, Luzerne County, PA
Samuel Gibbons
Daniel Fritz
Abt 1834-
Daniel Fritz
B:
Abt 1834
Cambria, Luzerne County, PA
Richard Fritz
Abt 1836-
Richard Fritz
B:
Abt 1836
Cambria, Luzerne County, PA
Philip Fritz
Abt 1840-
Philip Fritz
B:
Abt 1840
Cambria, Luzerne County, PA
Sylvia Post
Emeline Fritz
Abt 1852-
Emeline Fritz
B:
Abt 1852
Benton, Columbia County, PA
Frederick Seely
Abt 1848-
Frederick Seely
B:
Abt 1848
Benton, Columbia County, PA
Morilla Goodwin
Abt 1796-
Morilla Goodwin
B:
Abt 1796
Huntington, Luzerne County, PA
Charles Fritz
Abt 1800-
Charles Fritz
B:
Abt 1800
Cambria, Luzerne County, PA
M:
Aft Oct 1827
Huntington, Luzerne County, PA
Elijah Goodwin
Abt 1758-1804
Elijah Goodwin
B:
Abt 1758
Sharon, Litchfield County, CT
D:
20 Sep 1804
Huntington, Luzerne County, PA
Parthena Fuller
1767-1797
Parthena Fuller
B:
5 Dec 1767
Middletown, Middlesex County, CT
M:
2 Dec 1787
Sharon, Litchfield County, CT
D:
24 Feb 1797
Martha O. Schattz
1841-
Martha O. Schattz
B:
28 Aug 1841
A.W. Kline
Parthena Goodwin
1799-Abt 1875
Parthena Goodwin
B:
6 May 1799
Huntington, Luzerne County, PA
D:
Abt 1875
Abram Schattz
-1859
Abram Schattz
D:
6 May 1859
Daniel Bull
Thomas Bull
Elijah Bull
Thomas Bull
Thomas Bull
M:
Abt 1826
Marion Goodwin
1832-1834
Marion Goodwin
B:
10 Jun 1832
D:
7 Mar 1834
Marietta Goodwin
1833-
Marietta Goodwin
B:
24 Sep 1833
George D. Brandon
Mordecai Goodwin
1835-
Mordecai Goodwin
B:
26 Apr 1835
Huntington, Luzerne County, PA
Catharine E. Kline
1837-
Catharine E. Kline
B:
30 Nov 1837
Orangeville, Columbia County, PA
M:
8 Jan 1857
Martha Susanna Goodwin
1836-
Martha Susanna Goodwin
B:
30 Sep 1836
Jeremiah H. Yocum
Martin James Goodwin
1838-1879
Martin James Goodwin
B:
23 Jun 1838
Huntington, Luzerne County, PA
D:
20 Apr 1879
Pratt County, KS
Ambrosia E. Gregory
1849-
Ambrosia E. Gregory
B:
30 Sep 1849
Muhlenburg, Luzerne County, PA
Daniel Goodwin
1801-1840
Daniel Goodwin
B:
27 Mar 1801
Huntington, Luzerne County, PA
D:
17 Feb 1840
Huntington, Luzerne County, PA
Rebecca Wiant
1810-1840
Rebecca Wiant
B:
27 Dec 1810
M:
23 Jan 1831
D:
13 Jan 1840
Huntington, Luzerne County, PA
Martha Wilkinson
Martha Wilkinson
M:
18 Oct 1797
Anne Goodwin
Joseph Lake
Abt 1750-
Joseph Lake
B:
Abt 1750
Hartford, Hartford County, CT
M:
Abt 1775
Hartford, Hartford County, CT
Hannah Goodwin
-1805
Hannah Goodwin
D:
1805
Hezekiah Goodwin
-1760
Hezekiah Goodwin
D:
23 Jan 1760
Hartford, Hartford County, CT
John Pantry Goodwin
Nancy Rogers
Abt 1763-
Nancy Rogers
B:
Abt 1763
Amenia, Dutchess County, NY
M:
12 Feb 1784
Amenia, Dutchess County, NY
Hezekiah Goodwin
-1833
Hezekiah Goodwin
D:
1833
Ellen Burr
Abt 1765-
Ellen Burr
B:
Abt 1765
Hartford, Hartford County, CT
M:
Abt 1790
Hartford, Hartford County, CT
Polly Dorr
Abt 1765-
Polly Dorr
B:
Abt 1765
Hartford, Hartford County, CT
M:
2 Dec 1810
Sharon, Litchfield County, CT
Abigail Goodwin
Abraham Nott
Abt 1763-
Abraham Nott
B:
Abt 1763
Hartford, Hartford County, CT
M:
Abt 1788
Hartford, Hartford County, CT
Mary Goodwin
Eliakim Selden Noyes
Abt 1764-
Eliakim Selden Noyes
B:
Abt 1764
Hartford, Hartford County, CT
M:
Abt 1789
Hartford, Hartford County, CT
Parents
Hezekiah Goodwin
1692-1768
Hannah Pantry
Abt 1700-1736
John Pantry Goodwin
1719-1801
John Pantry Goodwin
A:
4 Oct 1719
Hartford, Hartford County, CT
D:
5 May 1801
Sharon, Litchfield County, CT
Anne Spencer
1724-1804
Anne Spencer
A:
26 Jul 1724
Hartford, Hartford County, CT
M:
3 Jun 1753
Hartford, Hartford County, CT
D:
31 Aug 1804
Sharon, Litchfield County, CT